Рубља због пада долара је најбрже растућа валута
Најбрже растућа свјетска валута тренутно је руска рубља, што је, између осталог, посљедица пада вриједности америчког долара, високе референтне каматне стопе у Русији и спољнотрговинског суфицита земље.
Свијет 17.04.2025 | 19:54
То, међутим, није добра вијест за Москву, јер јака домаћа валута смањује конкурентност извоза и средства за буџетску потрошњу.
У сриједу је један амерички долар вриједио 82,3 рубље. То значи да је вриједност руске валуте порасла за 38 одсто у односу на долар од почетка године, преносе страни медији, укључујући Блоомберг и Тхе Даилy Телеграпх.
На примјер, шведска круна је у истом периоду ојачала за 13 одсто, а швајцарски франак за 11 одсто. Вриједност злата порасла је за 23 одсто, а сребра за 12 одсто од почетка године.
Аналитичари као разлог јачања рубље наводе пад вриједности долара због непредвидиве економске политике америчког предсједника Доналда Трампа, која је пољуљала повјерење инвеститора у америчку економију.
Поред тога, руска централна банка подигла је кључну каматну стопу на 21 одсто у октобру прошле године, што је привукло стране улагаче жељне брзих приноса.
Упркос оштрим међународним санкцијама због напада на Украјину, Русија биљежи спољнотрговински суфицит. У прва два мјесеца ове године достигао је 18,5 милијарди долара, што је 15 одсто више него у истом периоду прошле године.
То је посљедица пада увоза за 5 одсто и повећања продаје у страним валутама за 25 одсто од стране руских извозника, који убрзано конвертују своју зараду у рубље.
Јачање рубље ипак није повољно за Москву. Јака домаћа валута смањује конкурентност извоза и ограничава средства за буџетску потрошњу.
Наиме, приходи од нафте, који су од велике важности за руску економију, углавном су изражени у доларима, док су расходи у рубљама. То значи да јака рубља смањује расположива средства за финансирање буџетских потреба.
Руски бруто домаћи производ прошле године порастао је за 4,1 одсто, исто као и годину раније. Годишња стопа инфлације у Русији у марту је достигла 10,3 одсто, што је за 0,2 процентна поена више него у фебруару.
(СЕЕбиз) Фото: Пиxабаy
Коментари / 5
Оставите коментарУх
17.04.2025 21:18Ко це је купит, ја не би за ове памети.Ето Русофили навалите, Рубља се повија као сунцокрет, ебига тако је
ОДГОВОРИТЕА шта они јадни
17.04.2025 22:44Извозе под санкцијама? И да нема санкција, аута нису извозили, само нафту и гас.
Ре
17.04.2025 23:09Видим и мигрант им навалили да зараде😂 Сто реце Миле ај не с....
гољо
18.04.2025 03:13Ето ми смо паметнији нит ста производимо нит имамо пара да увозимо а све знамо,благо нама.
ОДГОВОРИТЕНемања
18.04.2025 08:30Има ли у којој банци да се купе рубље. Нећу више да се зафркавам са Доларима,Еврима ,Фунтама, Крунама и сличним валутама. Рубља је сада хит.
ОДГОВОРИТЕ