БиХ остаје без имовине вриједне стотине милиона КМ
Босна и Херцеговина, као правна насљедница некадашње Социјалистичке Републике БиХ, посједује значајну имовину на територији Републике Хрватске.
Босна и Херцеговина 22.04.2025 | 09:37
Ради се о вриједној имовини која укључује хотеле, одмаралишта, виле и грађевинска земљишта, нарочито на Јадранској обали.
Но, упркос потписаном Споразуму о сукцесији, поврат ове имовине отежан је низом правних и политичких препрека које су годинама остале неријешене.
О овој важној теми за Форбес Босне и Херцеговине говорио је Исмет Велић, правник и професор на Правном факултету у Зеници, те бивши правобранилац БиХ који је водио поступке за поврат државне имовине у Хрватској након распада Југославије.
- Врло је значајна имовина коју сте поменули. Ради се о различитим врстама некретнина – од земљишта, вила, хотела и одмаралишта – а често су то атрактивне локације на Јадрану, укључујући Макарску, Градац, Сплит и посебно Дубровник - истиче професор Велић.
Према његовим ријечима, имовину у Хрватској посједују не само институције БиХ, већ и бројне фирме и физичка лица са простора наше државе.
Међутим, од деведесетих година прошлог вијека, Хрватска је усвојила низ прописа који ограничавају право располагања том имовином.
- Донесене су уредбе, а касније и закони о забрани располагања том имовином. Посебан проблем настаје 2018. када Хрватска доноси Закон о управљању државном имовином, који омогућава њиховим институцијама да дају ту имовину у дугорочни закуп – често без знања или пристанка стварних титулара - упозорава Велић.
Ситуацију додатно компликује непримјена Споразума о сукцесији, међународног уговора који су потписале све бивше републике СФРЈ, укључујући БиХ и Хрватску.
Овај споразум, а посебно његов Анекс Г, предвиђа поврат и заштиту имовине бивших република, али у пракси у Хрватској – није имплементиран.
Непримјењивање прописа
У пракси су, како каже, имали случајеве у којима је БиХ уредно уписана као титулар на одређеној некретнини, али је имовина била заузета од трећих лица без икаквог правног основа.
- У таквим случајевима нема правних сметњи да се води поступак и да БиХ тражи враћање посједа. Но, проблем је вријеме. Ако Хрватска сада даје те некретнине под концесију на наредних 30 година – титуларима ће ефективно бити онемогућен поврат у догледно вријеме - упозорава Велић.
Процјене укупне вриједности ове имовине нису прецизне, али се говори о износима који премашују стотине милиона конвертибилних марака.
Велић наглашава да постоји отворени канал комуникације с хрватским институцијама, укључујући Министарство правосуђа и ДОРХ, али да је кључно питање реципроцитета и политичке воље.
- Ако БиХ поштује споразум и враћа имовину Хрватској, онда очекујемо исти третман. Рјешење мора бити билатерални споразум који ће јасно регулисати питања имовине, примјене сукцесије и заштите права свих титулара - закључује професор Велић.
Остаје да се види хоће ли политички актери на обје стране имати снаге и воље да ово питање ставе на дневни ред – прије него што вриједна државна имовина заувијек пређе у руке других корисника.
(Форбес)
Коментари / 18
Оставите коментарQqqqq
22.04.2025 10:01Ови политичари. Су прави идијоти. Све су процатдали. Срамота. Ма ништа из њи није остало
ОДГОВОРИТЕТреба
22.04.2025 10:03само бојкоти све њихово
ОДГОВОРИТЕРе
22.04.2025 14:22Одузели су државну имовину и ништа. ИСО тако и приватну. Ми који смо тамо имали некретнине одузели су нам као да никад нису биле наше. Отворили нове грунтовне књиге и укњижили на државу. Нема веће багре од њих. Никад више у тој држави нећу купити ни центиметар квадратни некретнине. Далеко им лијепа кућа.
Ре ре
22.04.2025 19:15А јеси им настетио, откад ти оде они процвјетасе а откад додје нама ми потонусмо
Конвертити
22.04.2025 10:08Они који су дали хрватима државу су и данас главни реметилачки фактор и зачетник свих сукоба у свијету. То је цивилизацијска срамота .
ОДГОВОРИТЕЈа
22.04.2025 21:26Нису свјетске силе криве већ онај који преда Јасеновчку грађу, који прогласи Мост на Пељешцу виталним српским интересом, којег Милановић јавно хвали итд. А ви и даље гласајте за истог
РЈЕСИЦЕ ДОДИК
22.04.2025 10:23РЈЕСИЦЕ ГОСПОДАР ДОДИК СА СВОЈИМ ДРУГОМ МИЛАНОВИЦЕМ.
ОДГОВОРИТЕВук са Мањаче
23.04.2025 06:55Ти који се представљаш ЈА ТИ СИ СМРАД СМРАДОВА,ЂУБРЕТАР,вама ђубретарима смета Додик а несмета нациста швабо, за Додика гласа српски народ ,за Шмита сте ви петоколонаши,сотоне педери
Игор
22.04.2025 11:27Исто као сто се наплати Виадукт из Словеније тако се мозе наплатити и БиХ. Међутим битније је ловити у мутном. Треба изађи јавно са податком ко наплацује рентање некретнина
ОДГОВОРИТЕЕро
22.04.2025 11:46Треба онај политицар који је покренуо расправу о Пељеском мосту у скупстини Републике Српске да одговори на та питања,други су ненадлезни :Д
ОДГОВОРИТЕМеНАГЕР
22.04.2025 12:38Политицари да рјесе Па засто би они то уопсте рјесавали када они сви у договору од тога свега имају лицне користи А ово је исто јако Казе проблем је сто је Хрватска издала некоме на 30 година И какви је ту проблем Ти потразујес своје и исто добијес Тај сто плаца изнајмљивање само настави исто плацати али БиХ А Хрватска плати БиХ све сто је наплатила до тада за закуп (ма да ал није то тако бас једноставно у слуцајевима облигационих права или нецег слицног)
ОДГОВОРИТЕИстина
22.04.2025 14:49Политичари се богате на пропуштању предузимања правних радњи. Тако је годинама.
ОДГОВОРИТЕ+
23.04.2025 07:17Намијерно пропуштање правне радње и дијеле плијен.
ОДГОВОРИТЕ//
23.04.2025 07:18Па када НЕЗНАЛИЦЕ и лопови воде државу. СРЕБРЕНКА ГОЛИЋ ТЕКСТИЛНИ ТЕХНИЧАР ПРИЈЕ РАТА. А БИЛА ЗА МИНИСТАР ЗА ГРАЂЕЊ И ДОКЛЕ ЈЕ СТИГЛА.????
ОДГОВОРИТЕГага
23.04.2025 08:06Ста сте мислили да це неко на својој земљи дати дати управљас хотелом мозе кад одете босанци у Хрватску И купите тако хоцете И многе објекте у Републици Српској све је васе фукаре отимаци
ОДГОВОРИТЕСека
23.04.2025 11:48А шта друго можете очекивати од њих..идиоти били и остали..(част изузецима)..мојој куми још нису вратили стан у сплиту( намјерно мало слово)...
ОДГОВОРИТЕЗлатко
23.04.2025 13:25Хемија из Модриче имала је 10 нових кам приколица у Макарској неко је то опљачкао са нашим политичарима тако да се не зна шта се десило са њима једноставна пљачка
ОДГОВОРИТЕСелбоос
23.04.2025 17:37Тако кад се попуста и цека дуго изгубит це мо и дрзаву ста се цекали до сад гдје су тузбе постоји закон о имовини у медзународним праву то само мозе бити тал на стету БиХ градзана
ОДГОВОРИТЕ