Југословенски гигант иде у стечај, 300 људи остало без посла
Привредни суд у Чачку донио је рјешење о отварању стечајног поступка над предузећем "Пролетер" а.д. Фабрика чарапа Ивањица, због трајне неспособности плаћања.
Србија 23.04.2025 | 10:49
За стечајног управника именован је лиценцирани стечајни управник Милутин Обрадовић из Чачка. Повјериоци имају рок од 120 дана од дана објављивања огласа у Службеном гласнику РС да пријаве своја потраживања, у два примјерка са одговарајућом документацијом, уз позивање на број стечајног предмета.
Прво повјерилачко рочиште заказано је за 14. мај, док ће испитно рочиште бити одржано 17. септембра.
Подсјетимо, како је раније најављено, око 300 радника фабрике "Пролетер" из Ивањице остало је без посла, након више неуспјешних покушаја са представницима већинског власника, њемачке компанија "Атаир", да се изнађе рјешење и радницима исплате заостале зараде и боловања.
Предсједник општине Ивањица Александар Митровић раније је рекао да има наде да Пролетер настави са радом јер има заинтересованих да купе фирму из стечаја.
Након одређених проблема у фабрици, бившег југословенског гиганта, је почетком фебруара обустављена производња, мада су радници покушавали више пута да разговарају са представницима већинског власника о рјешавању тренутне ситуације, али без резултата.
Радници "Пролетера" су 10. фебруара послати на принудни одмор, а послодавац је послао камионе да преузму готову робу, репроматеријал и амбалажу.
Запослени су данима блокирали фабрику тражећи исплату заосталих дуговања, а потом су имали разговоре у министарству привреде и министарству рада, запошљавања и социјалне политике како би се нашло рјешење за близу 300 радника, углавном жена, од којих су многи или пред пензијом или им недостаје неколико година до остваривања права на пензију.
(Курир) Фото: Сцхреенсхот
Коментари / 4
Оставите коментарКуку
23.04.2025 11:04Ниђе везе кукати за давно прошлим временима. Потпуно сулудо. Треба видјети шта се може ново направити и покренути. Мука ми је од прича како је било некад нешто.
ОДГОВОРИТЕРе
23.04.2025 12:40Њемачке фирме и субвенције а све истекло ,само почетак.
ре
24.04.2025 16:15То је због тога што је дозвољено да кинези продају своју робу. Кинези марш из Србије.
Хм
23.04.2025 12:46Гигант, па и не бих баш рекао да је. Фабрика чарапа од 300 запослених. Ништа посебно. Код мене су такве уништене прије 25 година и Чарапара, и Шик кључ и 22 децембр.
ОДГОВОРИТЕ