На папину сахрану стижу државници међу којима и Трамп
Док се свијет суочава с растућом економском неизвјесношћу и све израженијим геополитичким тензијама, сахрана папе Фрање ове суботе биће много више од пуког опроштаја, прије би се могло рећи да ће попримити изглед скупа тренутне свјетске моћи.
Свијет 25.04.2025 | 18:19
Уз досад незабиљежен број предсједника, премијера, краљева и других високих званичника који се очекују у Ватикану, овај догађај је и својеврсни неформални скуп старог свјетског поретка и сила које обликују нови.
Како јављају италијански медији очекује се да ће у Рим доћи више од 170 делегација из цијелог свијета, које ће у првом реду предводити шефови држава и влада, суверени и духовни вође.
Осим што ће пажњу изазвати и долазак предсједника, папине родне Аргентине Хавијера Милеија, који у прошлости није штедио критике на рачун Фрање, све очи, пише Цорриерре делла Серра остају упрте у Доналда Трампа за којег је у Риму успостављена „Зелена зона“ како би се из сигурносних разлога, заштитило подручје Виле Таверне, у области Виле Боргезе, гдје ће боравити.
Наређена је забрана јавних демонстрација на улицама у цијелој Зеленој зони, изузев уобичајених вјерских иницијатива које су већ заказане. Амерички предсједник у Рим стиже данас, али нема планиране билатералне састанке. Иако се раније претпостављало да би се могао сусрести с другим свјетским лидерима у Вили Таверни, то је сада искључено.
Трамп долази с првом дамом Меланијом и најближим сарадницима.
У Италији ће допутовати и велика делегација америчког Конгреса са око 30 чланова.
СВЈЕТСКЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ
Међу свјетском делегацијом која долази у Ватикан је и предсједник Француске Еммануел Мацрон, министар спољних послова ове земље Јеан Ноëл Баррот као и министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау.
У јеку преговора САД-а и Русије о прекиду инвазије на Украјину, у Рим стиже и украјински предсједник Володимир Зеленски, предсједница Европске комисије Урсула вон дер Леyен, предсједник Европског вијећа Антонио Цоста и предсједница Парламента Роберта Метсола, предсједник Бразила Луиз Инацио Лула да Силва, Еквадора Даниел Нобоа, док ће из Италије сахрани присуствовати предсједник ове земље Сергио Маттарелла и премијерка Гиоргиа Мелони.
Из Португала долази бројнија делегација; предсједник и премијер – Марцело Ребело де Соуса и Луис Монтенегро, предсједник Националне скупштине Јосé Педро Агуиар-Бранцо и министар вањских послова Пауло Рангел. Папином посљедњем испраћају из Уједињеног Краљевства присуствоваће премијер Кеир Стармер као и престолонасљедник британске круне принц Wиллиам, а из Ирске долази предсједник Мицхаел Д. Хиггинс, премијер Мицхеáл Мартин и замјеник премијера Симон Харрис.
Њемачка ће такође одати посљедњу почаст папи Фрањи слањем делегације коју чине предсједник Франк Wалтер Стеинмеиер и ускоро бивши канцелар Олаф Сцхолз.
У Ватикан долазе и највиши челници Пољске, Аустрије, Белгије, Мађарске, Румуније, Хрватске, Чешке, Словеније, Литваније, Латвије, Естоније, Молдавије, Косова, Низоземске, Норвешке, Шпаније, Новог Зеланда, Аустралије, Филипина…
У Ватикан такође долази и делегација из БиХ. Од највиших званичника како су за Форбес БиХ потврдили, посљедњем испраћају присуствоваће предсједавајућа Савјета министара БиХ Борјана Кришто, предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић и члан Предсједништва БиХ Денис Бећировић. Одговор да ли присуствује папиној сахрани из кабинета члана Предсједништва БиХ Жељка Комшића нисмо добили до објаве текста.
Подсјећамо, папа Фрањо је нашу земљу посјетио 6.јуна 2015.године.
Из неких земаља долазе премијери и краљеви, као што је случај са Норвешком из које ће папиној сахрани присуствовати министар спољних послова Еспен Бартх Еиде и престолонасљедници Хаакон и Метте-Марит. Из Низоземске присуствују премијер Дицк Сцхооф и министар спољних послова Цаспар Велдкамп али и краљ Wиллем-Алеxандер, шпанску делегацију осим краља и краљице Пхелипеа и Летизие, чине још и прва потпредсједница Владе Шпаније и министрица финансија Мариа Јесúс Монтеро и друга потпредсједница Владе Шпаније и министрица рада и социјалне економије, Yоланда Дíаз, министар предсједништва, правосуђа и односа са Цортесом (шпанским парламентом), Фéлиx Болаñос, те опозиционар Алберто Нúñез Феијóа.
Занимљиво је да предсједник Шпаније Педро Сáнцхез неће бити присутан у Ватикану. Владар Монака принц Алберт ИИ и његова супруга Цхарлèне такође ће бити на посљедњем папином испраћају, као и генерални секретар Антóнио Гутеррес.
Русија је најавила да ће сахрани присуствовати њена министрица културе Олга Љубимова, а Израел као свог представника шаље свог амбасадора у Ватикану.
Министарство спољних послова Израела објавило је поруку саучешћа због смрти Фрање, али је порука касније обрисана, што је у јавности схваћено као поприличан скандал. Саучешће је на крају стигло, након три дана од папине смрти, када је из канцеларије премијера те земље Бењамин Нетанyаху стигла објава на друштвеним мрежама: „Држава Израел изражава најдубље саучешће Католичкој цркви и католичкој заједници широм свијета поводом смрти папе Фрање. Раније је израелски предсједник Исаац Херзог реаговао на смрт папе у његовој земљи.
Папа Фрањо преминуо је на Ускршњи понедјељак, 21. априла 2025. године, у 88. години, након масивног можданог удара који је довео до коме и затајења срца. Како су пренијели италијански медији његова сахрана заказана је за суботу, 26. априла у 10 сати на Тргу Светог Петра, чиме почиње традиционални деветодневна жалост позната као Новендиали. Погреб папе предводиће кардинал Гиованни Баттиста Ре, декан Колеџа кардинала.
Коментари / 0
Оставите коментар