Пентагон увео обавезну пратњу за новинаре

Министар одбране Сједињених Америчких Држава Пит Хегсет издао је наредбе којима се од новинара захтијева да имају званичну пратњу у вец́ем дијелу зграде Пентагона, што је најновије у низу ограничења које је администрација америчког предсједника Доналда Трампа увела за медије, пренио је Ројтерс.

Свијет 24.05.2025 | 09:56
Пентагон увео обавезну пратњу за новинаре

Мјере забрањују акредитованим новинарима приступ вец́ем дијелу сједишта Министарства одбране у Арлингтону у Вирџинији, осим ако немају званично одобрење и пратњу.

"Иако је Министарство одбране и даље посвец́ено транспарентности, оно је подједнако обавезно да заштити ЦСНИ (тајне обавјештајне податке) и осетљиве информације - чије би неовлашц́ено објављивање могло да угрози животе припадника америчке војске", рекао је Хегсет.

Он је заштиту повјерљивих националних обавјештајних информација и оперативну безбедност назвао "непоколебљивим императивом за то министарство", преноси Тањуг.

Удружење штампе Пентагона, чланска организација која заступа интересе новинара који извјештавају о америчкој војсци, саопштило је да нова правила изгледају као "директан напад на слободу штампе".

Одлука је наводно заснована на забринутости у вези са оперативном безбједношц́у.

Медији Пентагона имали су приступ необезбијеђеним, некласификованим просторијама у Пентагону деценијама, под републиканском и демократском администрацијом, укључујуц́и и након напада 11. септембра 2001. године.

Пентагон није одговорио на захтев Ројтерса за коментар о саопштењу удружења новинара.

Од Трамповог повратка на дужност у јануару, Пентагон је покренуо истрагу о цурењу информација које је резултирало тиме да су три званичника стављена на административно одсуство.

Пентагон је такође захтијевао од традиционалних медијских организација, попут Њујорк тајмса, Вашингтон поста, ЦНН и "Ен-Би-Си њуза" (НБЦ неwс), да напусте своје канцеларије у Пентагону у новом систему ротације који је довео и друге медије као што су Њујорк пост (Нwе Yорк Пост), Брајтбарт (Бреитбарт), Дејли колер њуз (Тхе Даилy Цаллер Неwс).

Трампова администрација је користила и детекторе лажи како би истражила цурење информација, а неким званичницима Министарства за националну безбједност речено је да би могли да буду отпуштени због одбијања полиграфа, објавио је јуче Ројтерс.

Хегсетова наредба такође наводи да ће медијима бити издате нове акредитације које их видљивије идентификују као чланове штампе.

(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Реално

24.05.2025 11:07

Пописај Пентагон ако се на ходнику могу угледати или се налазе подаци којима новинари могу угрозити безбедност Америке...глуматање популисте

ОДГОВОРИТЕ