Из минуса у бизнис са соларним електранама у Билећи
Буде ли све по плану, око Билеће би наредних година требало да буде изграђено више соларних електрана. Локална власт излази у сусрет потенцијалним инвеститорима, али од њих има и очекивања.
Република Српска 24.05.2025 | 11:50
Одборници у Билећи су у скупштинског засједања усвојили одлуке о изради и допуни регулационих планова, како би инвеститори могли несметано да граде соларне електране.
Ставови одборника су, са понеким изузетком, усмјерени ка једном – солари ДА, али што даље од града и насељених мјеста.
Намеће се закључак да су незавидни пословни резултати – оно што најбоље описује неколико фирми које би да на подручју Билеће граде соларне електране.
Ви нама простор за соларе, ми вама куглану
Компанија „Солар агроланд“ из Источног Сарајева, већ је то најавила, планира да гради соларну електрану „Билећа 1“, инсталисане снаге скоро 236,7 МWп на подручју села Чепелица, Подосоје и брда Торич.
Начелница надлежног одјељења у Билећи Наташа Цуца, појаснила је да је ова соларна електрана већ била на дневном реду скупштине 2023. године и да је тад подразумијевала већи обухват и јачину од онога што је данас предвиђено.
Предузеће је основано 2022. године, а према јавно доступним подацима, прошле године имало је приход од само 50 марака. Инвеститор је, према документацији, спреман да заједно са Општином инвестира у израду Регулационог плана.
Према стручном мишљењу из Општине Билећа, кажу да изградња ове електране неће угрозити живот становништва, као ни инфраструктуру насељених села. Са урбанистичко-еколошког аспекта, градња тих солара не би требало битно да угрози ни поменуто подручје.
Ова електрана обухватала би простор од око 313 хектара пашњака и шума.
Билећки одборници су данас већином гласова усвојили одлуку о приступању измјени Регулационог плана за потребе ове соларне електране.
СДС-ов одборник Срђан Самарџић рекао је да је његов став и раније био да не жели у близини града соларне електране, па тако и ову намјеру инвеститора не може да подржи.
Сматра да ће њеном изградњом бити угрожени пашњаци и потенцијално обрадиве површине, но не спори чињеницу да би такво што могло донијети финансијске бенефите Општини.
„Није све у новцу, у великој мјери ће донијети новац то је тачно, али не можемо покољењима остављати Билећу окружену соларима. Ја сам и раније и сад био против“, јасан је Самарџић.
И Раденко Куљић из покрета “Билећа испред свега” наводи да би од инвеститора требало захтијевати да заједно са својом инвестицијом финансирају планске документе које су неопходни општини те осигурати се да ће на предвиђеном мјесту заиста градити соларне електране.
„Ако солари угрожавају живот једног јединог човјека, онда ми имамо проблем. Ако се локално становништво не буни, онда треба то подржати “, рекао је Куљић.
Начелник Билеће Миодраг Парежанин истако је да је са инвеститором разговарао и да постоји могућност да би он могао да улаже у изградњу куглане у Билећи, али и да ће инсистирати на финансирању израде планских докумената.
Из минуса ка панелима
У посао са соларима на подручју Билеће би ушао и требињски „Енерготим плус“ који би градио соларну елекртану „Скроботно“ инсталисане снаге 5 МW. Одборници су без расправе усагласили да је иницијатива за додјелу концесије овој фирми основана.
Према подацима портала Акта, директор фирме је Томо Бокић, а власничку структуру чине Маркет 99, Братислава Пиџуле, Монтинг енергетика Ранка Бошњака те Ненад Шаренац, на кога је прошле године „Динецо“ пренио свој власнички удио.
Такође, према истом извору, претходних година су пословали у минусу.
„Техничко-технолошки центар из Билеће“ (ТТЦ) планира да повећа капацитет своје соларне електране у Планој и од Општине је тражио проширење обухвата на коме би солари били изграђени.
Билећки одборници усвојили су измјену Регулационог плана, будући да је раније усвојеним планом било предвиђено да електрана буде снаге 150 МW, а сада је повећана на 335 МW.
„Соларни парк Плана“ би требало да обухвата површину од 244,24 хектара, а, како је образложено, ради се управо о пољопривредном земљишту.
Према подацима пословног портала Акта, власничку структуру овог предузаћа чине Милан Милишић, Огњен Калајџић, Сенад Спахић и Зоран Шекарић.
Посљедњих година, према јавно доступним подацима, и они су пословали у минусу.
У сриједу су билећки одборници дали подршку за измјену регулационог плана за изградњу соларне електране коју би градила фирма ДеСолис, која је, према јавним подацима, такође пословала у минусу. Као власница фирме наводи се Марија Деурић.
О изградњи ове соларне електране говорило се и раније током 2023. године, а како се у скупштинским клупама могло чути, било је и негодовања мјештана у вези са њеном изградњом.
То сада није спријечило скупштинску већину да усвоји Регулациони план нове соларне електране.
Коментари / 5
Оставите коментарБоки
24.05.2025 12:26Ветрењаце и соларне електране це бити запамцење као превара вијека (у овом облику производње и конверзије) а поготово те јефтине сто код нас гурају за 10 година ни једна неце бити оперативна....
ОДГОВОРИТЕБиједа наса
24.05.2025 13:49Цуј фирми цуј моћи све којекакве тасна масна са приходом од 50 КМ. Како се само надју да сироту опстину огуле још више и покраду са руководством.
ОДГОВОРИТЕСТРУЈА
24.05.2025 17:02ПРАВИТЕ САМО СОЛАРНЕ УНИСТИТЕ СВЕ СУМЕ И ОБРАДИВУ ЗЕМЉУ ПА ЦЕ МО УДИСАТИ И ЈЕСТИ СОЛАРНУ ЕНЕРГИЈУ ОНА ЈЕ ЗДРАВА ТАЈКУНИ ЦЕ ТРПАТИ МИЛИЈОНЕ К Мова У СВОЈЕ ДзЕПОВЕ А ОПСТИНИ И НАРОДУ БИЛЕЦЕ КУР АКО ИКО У ЊОЈ ОСТАНЕ
Црни
24.05.2025 14:08Све то ок али мозе ли у Билеци иједна фирма осим Етмаx из Бл добити посао да гради,назалост не јер је политика и криминал свугдје
ОДГОВОРИТЕобрисани
24.05.2025 17:42Ма какав Етмаx...Радници им нису 2 месеца примили плату.Цова банкрот.Они су своје отпевали.