Рок за царине 1. август је чврст, али отворени смо за договор

- Амерички председник Доналд Трамп саопштио је да је рок ступања на снагу америчких царина 1. август чврст, али да је отворен за продужење, ако земље дају предлоге.

Свијет 08.07.2025 | 07:03
Рок за царине 1. август је чврст, али отворени смо за договор

На питање да ли је рок чврст, Трамп је рекао: "Рекао бих чврст, али не 100 одсто чврст. Ако позову и кажу да бисмо желели да урадимо нешто другачије, биц́емо отворени за то", преноси Еј-Би-Си (АБЦ).

Трамп је обавестио најмање 14 држава о новим царинским стопама које ће ступити на снагу 1. августа, уз напомену да би таква царинска политика могла да се промени уз договор у области трговине.

За Јапан и Јужну Кореју одређена је царина од 25 одсто.

Иста висина царине одређена је и за Малезију, Казахстан и Тунис.

Јужној Африци, Босни и Херцеговини уведене су царине од 30 одсто, Индонезији 32 одсто, Бангладешу и Србији 35 одсто, Камбоџи и Тајланду 36 одсто, а Лаосу и Мјанмару 40 одсто.

Трамп је у писмима упозорио земље против увођења реципрочних потеза, рекавши да ц́е САД у том случају одговорити увођењем нових царина.

Трамп је у априлу најавио основну царинску стопу од 10 одсто за већину земаља и додатне царине које се крећу до 50 одсто.

Касније је одложио до 9. јула ступање на снагу нових тарифа за све осим за оне земље којима је одређена стопа од 10 одсто.

Нови датум, 1. август, омогућава земљама додатно тронедељно одлагање, али такође приморава увознике на продужени период неизвесности због нејасноћа око увођења тарифа.

(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Пељаве

08.07.2025 07:41

У преводу демонтирати фабрике намјенске производње из БиХ и преселити их у УСА и нема царина али нема нити производње у БиХ а нити радних мјеста! Од тога нема ниста!

ОДГОВОРИТЕ
Name

МеНАГЕР

08.07.2025 09:13

Па несто слицно и јесте "Трампов" план Он стално понавља да це Америку вратити Американцима Није примарно да страна производња додје у Америку него да се америцка врати Знаци одустаје се од неоглобализма (јер Кина преузима примат у свету) и иде се на неки други систем (вјероватно слицан комунистицком) Да ли це то проци без великог рата вјероватно неце