Орашанин: Коју банку ће сада жртвовати Влада Српске?
Посланик СДС-а Мирјана Орашанин је поручила да су измјене Закона о унутрашњем платном промету веома осјетљиво питање.
Република Српска 08.07.2025 | 11:01
Каже да су посљедице стављања на Офак-ову листу вишеструке и да подразумијевају финансијску изолацију и да већина финансијских институција поштује ове санкције.
"Банке су комерцијалне да приватним капиталом, приватне фирме. Банка бира а ким ће пословати и да неће пословати са клијентом ако јој је опстанак угрожен", рекла је Орашанин.
"Да ли ће Влада одредити једну банку и жртвовати је да се бави унутрашњим платном прометом или ће то бити ИРБ", упитала је Орашанин?
Орашанин каже да је СДС одавно под санкцијама, али да се о томе у Скупштини није говорило. Каже да у измјена Закона нема мишљења Агенције за банкарство Републике Српске.
Посланик Листе за правду и ред Ђорђе Вучинић је рекао да је ово колоквијално закон о Проинтеру, Калдери и других фирми са ОФАК-ове листе. Каже да се на овај начин покушавају заобићи међународне санкције.
"Банке треба да се присиле на пословање што је велики упитник да ли то тако може", рекао је Вучинић и да постоји велики ризик од блокада и изолације јер банке послују и под међународним регулативама.
Одмах на почетку сједнице, предсједник Народне скупштине Ненада Стевандић је посланика Листе за правду и ред Небојшу Вукановића удаљио са сједнице, на шта су примједбовали посланици из његове политичке партије.
(БН)
Коментари / 6
Оставите коментарВук Бранковић
08.07.2025 11:16Па ИРБ, све остале банке су приватни страни и домаћи капитал. У ИРБ је зато дошао велики стручњак Борис, са његовим ремек дјелом, гашење Банке Српске.
ОДГОВОРИТЕре
08.07.2025 11:18Што их толико прозиваш и персираш, а сва биједа и борци их знају ко су ти сви бурлини у РС.
ОДГОВОРИТЕГxо
08.07.2025 11:21Де де, млада, ниста се не секирај, република је и прелепа и вецна. Препустите све Додику и мирно спавајте.
ОДГОВОРИТЕРеГxо
08.07.2025 11:57Благо теби.
Ре гхо
08.07.2025 14:24Ови сто подрзавају Додика, су заостали и они су највећи дестабилизатори ове државе.Боље речено тонемо, ал’ они Додику г….у лижу. Мора да су се негдје по јавним установама ухљебили!
Вера
08.07.2025 13:53Никада на земаљској кугли, један народ није своју судбину и опстанак ставио у руке и на вољу једноме пропалици месару, дезертеру, шверцеру Ронхила, пљачкашу, издајнику и следбенику Анте Павелића.
ОДГОВОРИТЕ