Лош однос Владе Српске према сиромашним општинама - помоћ није већа ни за марку

Руководства сиромашних општина у Републици Српској огорчена су односом Владе РС према овим локалним заједницама, јер већ годинама добијају исти износ новца као подршку, а у међувремену је, подсјећају, све поскупјело.

Република Српска 08.07.2025 | 20:03
Лош однос Владе Српске према сиромашним општинама - помоћ није већа ни за марку

Влада је, подсјетимо, у четвртак донијела Одлуку о исплати финансијских средстава овим локалним заједницама у укупном износу од 750.000 КМ, од укупно три милиона колико им се у четири транше додјељује годишње.

Када се то распарча на укупно 35 неразвијених и изразито неразвијених локалних заједница, оне по транши добију између 16.341,50 и 24.821,50 КМ.

Стево Драпић, начелник општине Љубиње, каже да је у питању одлука која је на снази одавно и није мијењана годинама.

"Ми смо се борили да повећамо тај фонд са три милиона на пет милиона, па нису дозволили. Ја сам питао и министарку финансија и премијера да ли стварно мисле да они тим парама могу да подигну једну општину из неразвијене у развијену. То, вјерујте, вријеђа интелигенцију. Али, ето, то траје тако годинама, годинама је тај фонд три милиона", рекао је Драпић за "Независне новине".

Општини којом он руководи по транши припада 22.371,50 КМ, док Берковићима сљедује и мање - свега 19.616,50 марака. Начелник Берковића Бојан Самарџић такође сматра да је износ од три милиона, који сиромашне општине укупно добијају већ годинама на годишњем нивоу, недовољан.

"У међувремену смо имали повећања цијена, али и обавеза кроз разне измјене законских рјешења, тако да је ово заиста на минималном нивоу. То је недовољан износ и потребна су системска рјешења", рекао је Самарџић у изјави за "Независне новине".

И Љубиша Ћосић, предсједник Савеза општина и градова Републике Српске, сматра да би износ који се додјељује неразвијеним и изразито неразвијеним општинама требало да буде повећан.

"Апсолутно треба размишљати о повећању тог износа, а поготово сада, имајући у виду одлуку Уставног суда Републике Српске. Ја мислим да то треба повећати на десет милиона. Кад би подигли на десет милиона, све би ријешили. Све стане у десет милиона", рекао је Ћосић за "Независне новине".

Питања смо послали и Министарству управе и локалне самоуправе Републике Српске, али одговоре нисмо добили. Средства од Владе Републике Српске добија укупно 15 неразвијених, те 20 изразито неразвијених општина.

Када су у питању неразвијене општине, ту спадају Братунац, Вишеград, Власеница, Доњи Жабар, Костајница, Љубиње, Невесиње, Нови Град, Петровац, Петрово, Рибник, Рогатица, Хан Пијесак, Шамац и Шипово.

На списку изразито неразвијених су Берковићи, Вукосавље, Источни Дрвар, Источни Мостар, Источни Стари Град, Језеро, Калиновик, Кнежево, Крупа на Уни и Купрес. У изразито неразвијене локалне заједнице којима стижу средства спадају и Лопаре, Ново Горажде, Осмаци, Оштра Лука, Пелагићево, Рудо, Сребреница, Трново, Чајниче и Шековићи.

Највише средстава по једној транши, 24.821,50 КМ, добија општина Братунац, а најмање Источни Дрвар - 16.341,50 КМ. Мање од 20.000 марака по транши, уз Источни Дрвар, добијају и Петровац, Берковићи, Источни Стари Град, Калиновик, Купрес и Трново.

(Независне) 

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Критицар

08.07.2025 21:25

Мозда би лопаре добиле воду кад би имали пара

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маторац

08.07.2025 21:56

Као што дугорочно није одржив овакав пензиони систем, тачније није ни сад, тако неће бити могуће ни функционисање оволиког броја неразвијених општина...Неке од општина са истом територијом и инфраструктуром биле су неразвијене и у бившој држави; да их не набрајам. Општине без аутономних прихода морају пропасти! Не може и не треба Влада, било која, да издваја новац за локалне заједнице у којима су једини запослени службеници у згради Општине. Зна се зашто су и основане и чему служе....

ОДГОВОРИТЕ