ФАЗ: Притисци из Америке утицали на одлазак Шмита

Оставка високог представника у Босни и Херцеговини Кристијана Шмита повезана је са политичким притисцима Сједињених Америчких Држава, али и могућим пословним интересима везаним за породицу америчког председника Доналда Трампа и енергетске пројекте у региону и самој земљи, пише данас немачки лист Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ) .

Свијет 10.05.2026 | 22:25
ФАЗ: Притисци из Америке утицали на одлазак Шмита

"Сједињене Америчке Државе већ месецима захтевају, све оштријим тоном, а последњих недеља очигледно чак и уз ултиматум, да Шмит одмах поднесе оставку. Вашингтон наводно жели да постави наследника којим је лакше управљати", наводи ФАЗ.

У тексту се помиње и америчка компанија ААФС, за коју се тврди да је повезана са пословним круговима блиским породици Трамп, а која планира изградњу гасовода од терминала за течни природни гас на хрватској обали ка Босни и Херцеговини.

Како се наводи, кроз тај гасовод би се транспортовао амерички гас, уз планове за изградњу електрана на гас у БиХ, чија се економска оправданост доводи у питање.

У појединим политичким интерпретацијама, ове иницијативе се, пише ФАЗ, доводе у везу са ширим политичким аранжманима у региону, укључујући и односе између Вашингтона и политичких актера у БиХ, пре свега у Републици Српској.

Како се наводи, власти Републике Српске, на челу са председником Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорадом Додиком, подржале су одређене енергетске пројекте који долазе из Сједињених Америчких Држава, упркос ранијим политичким неслагањима око других стратешких питања.

Истовремено, у дипломатским круговима се спекулише да су поједини политички и пословни договори могли имати утицај на промене америчке политике према санкцијама и појединим актерима у БиХ.

У том контексту се, помиње и посета Доналда Трампа млађег Бањалуци, као и најаве одређених пословних скупова и инвестиционих конференција у Републици Српској уз учешће америчких и политички блиских пословних кругова.

Немачки медиј повезује притиске на Шмита и са лобирањем из Републике Српске, уз подсећање да су САД у октобру 2025. године укинуле санкције Милораду Додику и његовим сарадницима без јавног образложења.

"Додик, који као савезник (руског председника Владимира) Путина иначе блокира све америчке планове у Босни, у потпуности је подржао овај пројекат преко своје странке. Тврдња да му је Вашингтон обећао заузврат да ће се решити његовог 'заклетог непријатеља' Шмита, кога Додик и његови 'московски покровитељи омаловажавају', не може се доказати, али 'под преовлађујућим околностима', то је све само не пука спекулација", пише ФАЗ.

(Тањуг) Фото: БХРТ

Коментари / 0

Оставите коментар