Волксwаген планира да укине 100.000 радних места
- Извршни директор компаније Волксwаген (ВW) Волксwаген Оливер Блум планира да укине до 100.000 радних места и обустави производњу у четири немачке фабрике, објавио је немачки бизнис портал Манагер Магазин.
Свијет 26.06.2026 | 12:03
План подразумева и смањење планираних инвестиција за око 15 одсто, како преноси Ројтерс, на нешто више од 130 милијарди евра (148 милијарди долара) у наредних пет година.
Волксwаген такође планира да обустави производњу у фабрикама у Хановеру, Цвикауу и Емдену, као и у фабрици компаније Ауди у Некарсулму, када постојећи модели возила буду повучени из производње.
Предложене мере ишле би даље од постојећег програма смањења броја запослених за 50.000 радника и долазе упркос споразуму са синдикатима из 2024. године, којим је искључено затварање фабрика у Немачкој током ове деценије.
Како наводе, портпарол компаније Волксwаген одбио је да коментарише "поверљиве документе", наводећи да ће се одлуке разматрати и одобравати у органима управљања компаније.
(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 6
Оставите коментарСкептик
26.06.2026 12:44У социјализму ово није било могуће. Кад загусти сви се стисну, смање се плате...сви од портира до директора. Али није било отпуштања. Водило се рачуна о радницима, да ли имају дјецу у вртићу, да ли су у кредитима...У капитализму газде није брига за живот радника. Хеј, 100.000 отказа!?
ОДГОВОРИТЕПа увијек је
26.06.2026 17:27Било загустило, никада фирме нису биле профитабилне, увијек са губитком, а држава је одржава у животу и нови задуживање. И то све због радника. Једна фабрика ако није профитабилна није ни потребна. Уз то ни производи такве фабрике нису конкурентни. Али су зато и директори узимали у свој џеп.
Зељко
26.06.2026 12:53Да је ваљао не би пропао
ОДГОВОРИТЕСупер
26.06.2026 13:28Сад ће раја д се врати у села.
ОДГОВОРИТЕГолф 2
26.06.2026 13:52То га купио Гоци хаха
ОДГОВОРИТЕГигант
26.06.2026 14:15Некад гигант данас пропаст
ОДГОВОРИТЕ