Ovo su pravila za držanje oružja u Republici Srpskoj

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske podsjeća vlasnike registrovanog oružja u Republici Srpskoj da su dužni da svoje oružje čuvaju u skladu sa Zakonom o oružju i municiji, tako da je ono nedostupno neovlašćenim licima, a posebno djeci. 

Republika Srpska 04.05.2025 | 13:39
Ovo su pravila za držanje oružja u Republici Srpskoj

"Oružje i municija koje drži i nosi fizičko ili pravno lice i preduzetnik čuvaju se u stambenom ili poslovnom prostoru koje se nalazi u mjestu prebivališta, odnosno sjedištu imaoca oružja, zaključano i odvojeno jedno od drugog (oružje odvojeno od municije) u kasama, metalnim ormarima, sefu ili sličnom spremištu koje se ne može otvoriti uobičajenim alatom, te nisu dostupni neovlašćenim licima, a posebno djeci", navodi se u saopštenju MUP-a Srpske.

Dpodaje se je za prekršaj fizičkog lica koje sa oružjem i municijom ne postupa sa naročitom pažnjom i ne čuva oružje na bezbjednom mjestu, zakonom propisana  sankcija u vidu novčane kazne od 300 KM do 500 KM i zaštitne mjere oduzimanja oružja, a ukoliko taj prekršaj izvrši pravno lice novčana kazna iznosi od 10.000 KM do 15.000 KM i zaštitna mjera oduzimanja oružja.

"Policijski službenici MUP-a Republike Srpske su prošle godine u skladu sa Planom mjera i aktivnosti za prevenciju vršnjačkog nasilja i maloljetničke delinkvencije koji između ostalog predviđa intenziviranje nadzora i kontrole držanja i čuvanja registrovanog oružja u skladu sa odredbama Zakona o oružju i municiji Republike Srpske, izvršili 770 kontrola a u četiri slučaja su utvrđeni nedostaci. Pored navedenog, prošle godine su izvršene kontrole 36 pravnih lica koja se bave prometom oružja, a iste su bile preventivnog karaktera", stoji u saopštenju.

Dadaju da će pripadnici MUP-a preduzeti sve mjere kako bi se neposrednom kontrolom na adresi prijavljenog prebivališta vlasnika oružja utvrdili da li vlasnici drže oružje u skladu sa važećim propisima.

(BN) Foto: MUP Republike Srpske

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

A šta ja sa

04.05.2025 13:49

policajcima koji se neodgovorno ponašaju prema oružju?

ODGOVORITE
Name

re A sta je

04.05.2025 14:33

Pa nece oni svoje obilaziti.To je Milina policija ha ha.Zanima me jesu li bili u kontroli kod Lukaca i drzi li on oruzje na propisan nacin? Ah da tamo ne smiju dolaziti.

Name

re

04.05.2025 15:04

A sta je sa lovcima koji se neodgovorno odnose prema oruzju?

Name

re re re

04.05.2025 15:05

A sta je sa gazdama koji se neodgovorno odnose prema radnicima?

Name

re A sta je sa

04.05.2025 15:06

tobom,imas nekakvih problema?

Name

Re

04.05.2025 15:07

A, to tebe nešto brine a!? Ajde uhvati se nečega korisnijeg .

Name

Bosanac

04.05.2025 16:46

Vlasnici legalnog oružja nisu problem ovoga društva ako niste svjesni stvarnosti..problem su oni koji ilegalno posjeduju cijele arsenale oružja..što imate bezbroj primjera iz prošlog vremena.

Name

More teraj te se u tri

04.05.2025 14:19

A sta je sa ljudima.kojima.ste dali dozvole za stalno nošenje jer imaju novac,firme a stekli su kriiminalom.,korupcijom.jel.to ok ,zakonito i pošteno.

ODGOVORITE