Њемачки медији о концерту: "500.000 Хрвата слави фашизам"
Медији на немачком и даље пишу о Томпсоновом концерту. Говори се о историјском ревизионизму, релативизацији фашизма, хрватском национализму – и о томе да је то део друштвеног мејнстрима у Хрватској.
Регион 08.07.2025 | 19:31
На почетку свог осврта на концерт на хиподрому у Загребу, објављеног под насловом „Стотине хиљада узвикују фашистичке пароле“, лист Ноје цирхер цајтунг напомиње да је Томпсон концерт отворио поздравом „Хваљен Исус и Марија“ и поруком да Европа треба да се врати својим хришћанским коренима како би Хрватска поново била снажна.
Он „својим обожаваоцима преноси поруку да припадају великој нацији“ и представља се истовремено „и као провокатор и као народни херој“.
Швајцарски лист потом напомиње да је ’За дом спремни’ „поздрав фашистичке усташке организације, која је током Другог светског рата у Хрватској и Босни и Херцеговини успоставила марионетску државу под нацистичком Немачком“, те да су и у суботу „стотине хиљада људи узвикивале без оклевања тај фашистички поздрав“.
Аутор подсећа да та фраза међу мањинама у Хрватској и даље изазива страх, те да су током Другог светског рата, под усташком влашћу, масовно убијани Јевреји, Срби и Роми.
„То сигурно није било непознато не само Томпсону, већ и бројним познатим особама из света политике и фудбала које су биле присутне на концерту. Али, то као да никоме није сметало.
Чак је и конзервативни премијер Андреј Пленковић са својом децом посетио Томпсона на генералној проби. Концерти човека који се назвао по америчкој аутоматској пушки (Тхомпсон) били су током рата (1991-1995) ритуали колективног јачања идентитета – и то су остали до данас“, наводи се у тексту.
Хришћански национализам
Потом се подсећа да су, због величања фашизма, Томпсону последњих година били забрањивани концерти у Швајцарској, Немачкој, Аустрији, Холандији, Босни и Херцеговини и Словенији.
На крају аутор закључује да Томпсон каналише национални осећај и појачава га, те да се ту ради о облику хришћанског национализма.
„Код Томпсона су увек присутни они Добри: породица, хрватски народ, Бог, Марија. И они Зли: комунисти и издајници хрватског народа. Током концерта у суботу, светлосни дронови су на ноћном небу исцртали крст и слику Марије, Исусове мајке – хрватски национализам уско је повезан с искривљеним обликом католичанства.“
Томпсон је представник оног хришћанског национализма који је као политички покрет постао познат нарочито у САД око Доналда Трампа. Ради се о вери у надмоћ над нехришћанима, идеји да се припада „изабраном народу“, покушају укидања одвојености Цркве и државе, те подршци традиционалним родним улогама“, закључује се у тексту Ноје цирхер цајтунбг.
„Незамисливо у Немачкој“
И аутор осврта у листу Берлинер цајтунг је алармиран: његов текст носи наслов: 500.000 Хрвата слави фашизам, а поднаслов: Концерт ултранационалистичког певача Томпсона баца узнемирујуће светло на стање у земљи.
Након објашњења порекла поздрава ’За дом – спремни’, аутор повлачи паралелу са Немачком:
„Замислимо само на тренутак да се пола милиона људи у Берлину окупи на концерту десничарског рока и колективно узвикује ’Сиег Хеил’. То је незамисливо у Немачкој. У Хрватској, међутим, фашистички поздрав ’За дом спремни’ из масе се гласно скандира.“
Притом је, сматра аутор, „посебно узнемирујући био велик проценат младих међу посетиоцима концерта – генерације која ратове деведесетих није доживела и познаје их само из уџбеника, а која се очигледно поистовећује с ратоборним порукама певача“.
Култ Томпсона, наводи се даље, није никаква субкултура у Хрватској – то показује не само велики број посетилаца концерта, већ и чињеница да га политичка и спортска елита земље радо присваја.
Фудбалска репрезентација и други спортисти редовно славе своје успехе уз његове песме, политичари свих странака пуштају његове песме током предизборних кампања, а из барова на јадранским плажама Томпсонова музика одјекује сваке сезоне.
Романитизација фашизма
„Хрватска је изградила једну хероизирану верзију историје, у којој се ратни злочини умањују, а фашистички елементи романтизују. Са сваким стихом који Томпсон отпева, та селективна култура сећања све гласније одјекује вечерњим небом Загреба и читавим хрватским друштвом. Чини се да плаветнило Јадрана прекрива много тога. И оно што у унутрашњости земље ври“, упозорава се на крају текста.
Одговорност за то аутор, међутим, види и у пасивности Европске уније.
„Онај ко озбиљно схвата заједницу европских вредности, не сме да ћути пред оваквим културним улепшавањем прошлости. Јер, када се пола милиона људи окупи како би славило певача који отворено кокетира с фашистичким симболима, онда више није реч само о музици.
Реч је о неуспеху Европске уније да јасно повуче границе према фашизму“, сматра аутор опширне анализе Томпсоновог концерта у листу Берлинер цајтунг.
(ДW) Фото: Сцхреенсхот/yоутубе/јутарњи лист
Коментари / 5
Оставите коментарНедопустиво
08.07.2025 20:26Брисел и савет европе ћути заболи главу у песак каква брука за ЕУ.
ОДГОВОРИТЕФесо
08.07.2025 21:27Па то је тренутно мода и тренд унутар ЕУ!
Родољуб
08.07.2025 21:13Све је то исти циљ, иста мета друго одстојање. Биће фино "друго полувријеме" !
ОДГОВОРИТЕСамо
08.07.2025 21:57Се дрзите својих граница и неце бити другог полувремена.
Лијаба
08.07.2025 22:23Швабе причају о европским вриједностима?
ОДГОВОРИТЕ