Zagađenje u BiH odnosi hiljade života godišnje

Od zagađenog vazduha u BiH prema procjenama međunarodnih institucija godišnje umire između 3.000 i 5.550 ljudi. Svake godine, pred zimu, ovaj problem postaje izraženiji. No, iako se povremene aktivnosti preduzimaju, sistemskih, rješenja još nema. Gušićemo se još, rano smo počeli.

Bosna i Hercegovina 09.11.2024 | 21:26
Zagađenje u BiH odnosi hiljade života godišnje

Ponovo svijetle crvene lampice. Osim sporadičnih aktivnosti pojedinih gradova, sistemskih rješenja i dalje nema. Sve manje se o tome i govori.

“Jer je odjednom ta tema zagađenja vazduha postala toliko izlizana, da čak ni političke partije, što su jedno vrijeme koristile u predizbornim kampanjama… Više nije toliko popularna, da tako kažem”, kaže Denis Žiško iz Aarhus centar BiH.

Zagađenje vazduha je problem koji nije samo akcentovan na zimu, kao godišnje doba, ali je sigurno tada najizraženiji, s obzirom na to da se tada mnogo više i grije. Sve to stvara probleme građanima, posebno hroničnim bolesnicima, trudnicama i djeci.

“Imam bronhitis, pa malo teže, ali može se. Imam pumpicu i moram je koristiti”, kaže jedan građanin.

“Ko će to riješiti, kako, vrlo je upitno. Mi ništa ne odlučujemo po tom pitanju. Grade se zgrade, hoteli, baš negdje visoko, gdje treba da prolazi strujanje vazduha, da imamo čist vazduh. Sve je na vlasti”, navodi građanin.

Procjene međunarodnih institucija prema kojima od zagađenog vazduha u BiH godišnje umire između 3.000 i 5.550 ljudi, nedvosmisleno pozivaju na hitnu reakciju. Sanela Klarić, stručnjak u oblasti održive arhitekture i delegat Doma naroda FBiH, ističe da nije tačno da se ništa ne preduzima, ali proces je spor. Podsjeća na rezultate nedavno provedenog istraživanja prema kojima pažnju treba usmjeriti i na opasnosti koje vrebaju u zatvorenom prostoru. Posebno, u školama.

“Unutrašnji vazduh pet do osam puta može da bude zagađeniji od spoljnog. Osim tog zagađenja koje ulazi u objekte, mi imamo i unutrašnje faktore koji zagađuju vazduh. Od samih intervencija u prostoru, koje materijale koristimo, koje uređaje koristimo, do boja i svih onih stvari koje koristimo u enterijeru”, kaže Sanela Klarić, stručnjak u oblasti održive arhitekture.

Klarić upozorava da već nakon 10-minutnog boravka u određenim učionicama, zagađenje prelazi dozvoljeni nivo štetnih čestica, zbog čega su sačinjene preporuke. 

A baš tu dolazi do izražaja ona stara da “zdravlje nema cijenu, ali da zdravljem često plaćamo cijenu pogrešnih odluka, kaže struka.

(N1) Foto: N1

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Joja

09.11.2024 22:07

Presednik Dodik zajedno sa vladom Repubmike Srpske se zalaze za gasifikaciju ali islamisti i okupator sa zapada ne da . Mnogo je manje zagadjenja od zemnog plina . Zato se gusitite od dima udisite smoga pogotovo one selendre buca potok , mojmilovo i ostali cumezi i oni po Bijeljini izdajnici, udisite smoga i Dodinog

ODGOVORITE
Name

Micko

09.11.2024 22:38

Procjene medjunarodnih institucija.... ucionice zagadjene....nemogucnost strujanje vazduha zbog visokih zgrada.... Pa da li ste vi normalni.Zar ima budala koji vjeruju u ovo. Kakva zagadjenost ucionice, pa svi smo isli u skolu, nikom nista nije bilo. Svake godine je ovako pred zimu, zasto mislite da bi trebalo biti drugacije. Kakve visoke zgrade, pa sta bi onda trebali reci stanovnici Dubaija. Znaci, ne mogu da vjerujem da neko naseda na ove price. Klasicna mantra zelenih.....

ODGOVORITE
Name

DrMr

10.11.2024 07:04

Vidite kako razmišljaju naši ljudi? HILJADE života se gube zbog zagadjenja i nema NIJEDNOG komentara!! Dočim, ukoliko bi naslov bio "Dodara optužio političko Sarajevo za Republiku Srpsku"- ili drugo: Bakir baci šupljaka kako su "samo Bošnjaci ginuli u ratu i da je SDooooo spasila Bosnu (i cijeli svijet od srpske urote)"- eeeeeee onda vidiš 500+ komentara ... ODOBRENIH !! Znam ja nas- yebo ti nas.

ODGOVORITE
Name

+

10.11.2024 08:07

Da svi smo se ukrcali u gradove, u prostorije i samo pijemo, jedemo /zatrivanu hranu/ i slavimo, povodom svake gluposti. A poljane se ne obrađuju..

ODGOVORITE
Name

Tacika

10.11.2024 08:25

Nevalja Zimi, nevalja ljeti jer se tu pali Šume ili Deponije. Nevalja Vazduh, tu ne pomaže niti “Pri Med 2” ovih zadnjih 3 Godine u Bosni sam dobila kronični bronhitis!!!

ODGOVORITE
Name

Istocno Sarajevo

10.11.2024 09:29

Kakve gluposti i studije koje nemaju veze s pamecu , prije rata je sarajevska regija bila 10 puta zagadjenija nego sad, a Sarajevo duplo vece nego prije rata , jedini način da se smog eliminise je zabrana loženja uglja i drva, kakvi vjetro koridori to su gluposti , onda bi New York trebao da izdahne po tome pa nema smoga , London i mnogi drugi mega gradovi , sve je do naroda , danas svi imaju plin , klima uređaje, grijanje na struju, zidne grijalice, konvektore.....al mentalitet Balkana je šporet , ugalj, drva , lož ulje

ODGOVORITE