Treba omogućiti slobodu kretanja na graničnim prelazima
U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.
Republika Srpska 26.06.2026 | 14:27
Ovo je na "Iksu" objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.
"To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.
Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste", naveo je on i dodao:
"U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima".
Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.
"Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?", naveo je Borenović.
On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.
"Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje", rekao je Borenović.
On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.
"Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost", zaključio je Borenović.
У Савјету Европе у Стразбуру указао сам на све озбиљнији проблем вишесатних чекања на границама са Европском унијом и потребу ургентног прилагођавања новог ЕЕС система евидентирања улазака и излазака са реалним стањем на граничним прелазима и аеродромима.
— Branislav Borenović (@BBorenovic) June 26, 2026
⤵️⤵️⤵️
То је проблем… pic.twitter.com/Vr0D8d5EyB
(BN)

Komentari / 10
Ostavite komentarLjilja
26.06.2026 14:48Bravo Borenovicu
ODGOVORITEБањалука
26.06.2026 14:50Тако треба, а шта ради снсд-хдз-тројка??? Бореновићу имаш нашу подршку.
ODGOVORITEРатни друг
26.06.2026 14:51Бране добар си
ODGOVORITETrebinje
26.06.2026 14:51Ovako radi poslanik a ne ko Vukan samo napada sve redom.
ODGOVORITERe
26.06.2026 17:36A Vukanov Grković neradi ništa?
Обележавање путника
26.06.2026 15:01Давно некада у 19 веку Радоје Домановић као да је видовњака написа роман "Данга" о обележавању печатом на челу како би вас велики вођа лакше контролисао. Нешто ме много подсећа садашња ЕУ на ту сатиру.
ODGOVORITEDoboj
26.06.2026 15:09Bravo Brane
ODGOVORITEŽemo
26.06.2026 15:21Zaluta ti zemo u EU.Lepše je u našem zavičaju kod S.Mosta.Šuma,mir,životinje divlje...
ODGOVORITE????
26.06.2026 15:38Ko garantuje da kriminalci neće dolaziti tako lagano bez granice. Hoce li neki Šef carine biti kao pobljegli Galić ??? E jesmo posteni i prelazice samo oni koji nisu drogasi i lopovi. Ko garantuje častan prelaz.???
ODGOVORITEOK
26.06.2026 16:43Meni je ovo smijesno. Umjesto da kod kuce radimo na tome da postanemo dio EU, mi idemo okolo i zalimo se da nas tretiraju kao strance. Pa mi to jesmo, svojim izborom. Da smo uradili sve reforme i prilagodjavanje zakonodavstva koje EU zahtijeva za clanstvo, u tom slucaju bi bilo opravdano da se zalimo. Ovako samo dokazujemo koliko smo nenormalni, i koliko zasluzujemo da nas dobro pretresu i provjere na granicama.
ODGOVORITE