Treba omogućiti slobodu kretanja na graničnim prelazima

U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.

Republika Srpska 26.06.2026 | 14:27
Treba omogućiti slobodu kretanja na graničnim prelazima

Ovo je na "Iksu" objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.

"To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.

Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste", naveo je on i dodao:

"U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima".

Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.

"Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?", naveo je Borenović.

On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.

"Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje", rekao je Borenović.

On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.

"Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost", zaključio je Borenović.

 

(BN) 

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

Ljilja

26.06.2026 14:48

Bravo Borenovicu

ODGOVORITE
Name

Бањалука

26.06.2026 14:50

Тако треба, а шта ради снсд-хдз-тројка??? Бореновићу имаш нашу подршку.

ODGOVORITE
Name

Ратни друг

26.06.2026 14:51

Бране добар си

ODGOVORITE
Name

Trebinje

26.06.2026 14:51

Ovako radi poslanik a ne ko Vukan samo napada sve redom.

ODGOVORITE
Name

Re

26.06.2026 17:36

A Vukanov Grković neradi ništa?

Name

Обележавање путника

26.06.2026 15:01

Давно некада у 19 веку Радоје Домановић као да је видовњака написа роман "Данга" о обележавању печатом на челу како би вас велики вођа лакше контролисао. Нешто ме много подсећа садашња ЕУ на ту сатиру.

ODGOVORITE
Name

Doboj

26.06.2026 15:09

Bravo Brane

ODGOVORITE
Name

Žemo

26.06.2026 15:21

Zaluta ti zemo u EU.Lepše je u našem zavičaju kod S.Mosta.Šuma,mir,životinje divlje...

ODGOVORITE
Name

????

26.06.2026 15:38

Ko garantuje da kriminalci neće dolaziti tako lagano bez granice. Hoce li neki Šef carine biti kao pobljegli Galić ??? E jesmo posteni i prelazice samo oni koji nisu drogasi i lopovi. Ko garantuje častan prelaz.???

ODGOVORITE
Name

OK

26.06.2026 16:43

Meni je ovo smijesno. Umjesto da kod kuce radimo na tome da postanemo dio EU, mi idemo okolo i zalimo se da nas tretiraju kao strance. Pa mi to jesmo, svojim izborom. Da smo uradili sve reforme i prilagodjavanje zakonodavstva koje EU zahtijeva za clanstvo, u tom slucaju bi bilo opravdano da se zalimo. Ovako samo dokazujemo koliko smo nenormalni, i koliko zasluzujemo da nas dobro pretresu i provjere na granicama.

ODGOVORITE