Мрачне прогнозе због Трампових царина на економију

Док берзе настављају да падају, страхови инвеститора све више расту. Какав ц́е утицај Трампове царине имати на економије САД, Кине и читавог света?

Свијет 08.04.2025 | 17:39
Мрачне прогнозе због Трампових царина на економију

Пад на глобалним финансијским тржиштима се наставља. То је реакција на царине без преседана које је председник САД Доналд Трамп увео против већине америчких трговинских партнера.

Инвеститори су све нервознији због могуц́ности великог трговинског рата који би вероватно покренуо глобалну рецесију. Процењују да ће тарифе имати далекосежне последице на глобални економски раст и да ће растући трошкови производње подстаћи инфлацију, узнемирити компаније и смањити инвестиције. Економисти очекују даљу нестабилност на тржиштима и страхују од поремећаја у ланцима снабдевања.

Након што је Трамп почетком недеље нагласио да ће инвеститори морати да се помире с падом на финансијским тржиштима, највероватније је повећан ризик од даљег пада цена у Сједињеним Државама, Азији и Европи.

„Понекад морате да узимате лекове да бисте нешто поправили“, рекао је Трамп у недељу увече.

Да ли се глобална економија суочава с рецесијом?

Америчка банка ЈП Морган изнела је процену прошле недеље по којој је вероватноћа да ће до краја године доћи до глобалне рецесије 60 одсто. Пре него што је Трамп објавио увођење царина била је 40 одсто.

Дојче банка је у понедељак у краткој анализи упозорила да ће, ако Трамп истраје у својој трговинској политици, то имати „огромне глобалне последице током 2025, али и током година и деценија које долазе“.

Азија је за сада погођена много теже него Европа, с царинама већим од 40 одсто за неке кључне земље. То повећава притисак на земље као што су Вијетнам, Тајван и Индонезија да преговарају о новим трговинским споразумима са Вашингтоном.

Кина, којој је Трамп прошле недеље увео додатне царине од 34 одсто, до сада је једина велика економија која је увела контра-царине на амерички увоз. Пекинг је у петак увео додатне царине од 34 одсто на америчку робу, као и ограничења извоза на одабране ретке земље које су хитно потребне за производе високе технологије и постројења за производњу чисте енергије. Очекује се да ће те тарифе ступити на снагу у четвртак.

Индија, која се сада суочава с наметом од 26 одсто на извоз у Сједињене Државе, не планира да се бори против Трампових царина, пренела је у недељу новинска агенција Ројтерс, позивајући се на неименованог индијског званичника. Њу Делхи је, с друге стране, вец́ смањио неке царине на увоз из САД. Индија је била једна од првих земаља која је инсистирала на новом трговинском споразуму с Вашингтоном током посете премијера Нарендре Модија Белој кући у фебруару.

Нове царине од 20 одсто на увоз из земаља Европске уније очекују се од среде. Министри финансија ЕУ састали су се у понедељак у Луксембургу како би договорили заједнички одговор. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је у недељу да је Брисел спреман да „брани своје интересе пропорционалним противмерама“. Ипак, она је такође сигнализирала да је ЕУ спремна да преговара са САД.

Холандска банка АБН Амро преполовила је прошле недеље своју економску прогнозу за ЕУ. Она очекује да ће квартални раст у земљама ЕУ „флуктуирати око нуле, с великом вероватноћом да ће квартал бити негативан“.

Ипак, било је и неких позитивних вести: два Трампова саветника у одвојеним изјавама рекли су америчким медијима да је више од 50 земаља контактирало Вашингтон желећи да преговара о новим трговинским споразумима.

Пол Ешворт из лондонске аналитичке фирме Капитал екцономикс очекује да ће Трамп, упркос својој пркосној реторици према критичарима, ускоро схватити да је отишао предалеко. „Највероватнији следећи корак јесте да Трамп брзо објави постизање неких ’договора’ по којима се смањују царине за неке од најтеже погођених земаља“, написао је Ешворт у својој анализи. Додао је ипак да би Кина ту „могла да буде изузетак“.

„Што се пре реши то питање, то боље, јер би се неки негативни ефекти временом акумулирали и тешко би их било преокренути“, оценио Џејми Дајмон, извршни директор ЈП Морган Цхасе, у свом годишњем писму акционарима.

Шта је с америчком економијом?

Америчка економија је порасла у просеку за скоро три процента од краја пандемије короне, али се сада суочава са „самонаметнутом економском катастрофом“ – тако последице Трампових царина сагледава истраживачка компанија Морнингстар.

Аналитичари С&П Глобал повећали су вероватноћу рецесије у САД са 25 одсто у марту, на 30 до 35 одсто данас. Голдман Сакс је у међувремену повећао вероватноћу рецесије следеће године у САД на 45 одсто, док су британска банка Барклис и велика швајцарска банка УБС такође упозориле да би америчка економија могла у наредним месецима да се смањи.

Стив Кокрејн, главни азијско-пацифички економиста у Мудис-аналитици, рекао је у понедељак да би САД могле да уђу у рецесију „веома брзо“ и да би она могла да буде „прилично продужена“.

У међувремену, Капитал економикс упозорава да би крах берзе ускоро могао да прати и „колапс поверења домаћинстава и бизниса“, ако Трамп не буде вољан да постигне споразум са америчким трговинским партнерима.

Та економска истраживачка кућа са седиштем у Лондону истиче да би америчка инфлација могла да порасте изнад пет процената и да би се рецесија погоршала ако амерички Конгрес „не успе да благовремено донесе фискални стимуланс због сукоба унутар Републиканске странке“.

Председник Федералних резерви САД, Џером Пауел, упозорио је још прошле недеље да ће царине вероватно довести до повећања инфлације у САД и успоравања раста. Он је такође оценио и да је „повећан“ ризик од веће незапослености.

Тржишта се сада надају да ће Пауел ускоро., чак и раније него што се очекивало, објавити смањење каматних стопа у САД.

Шта царине значе за раст Кине?

Очекује се да ће Трампове тарифе успорити кинеску економију тако што ће наштетити извозу и изазвати значајну нестабилност тржишта. Очекује се и да ће Пекинг предузети мере у области монетарне и фискалне политике како би то надокнадио. Лист Комунистичке партије Кине на енглеском језику, Пеопле’с Даилy, уверава, међутим, да „небо неће пасти... чак и ако америчке царине буду имале утицаја“.

Кинеско министарство спољних послова критиковало је у понедељак Трампове царине као „економско застрашивање“ и „неусклађено с правилима међународне трговине“, и позвало САД да реше трговинске тензије на обострано користан начин. Међутим, портпарол Министарства спољних послова Лин Ђијан одбио је да каже да ли ће кинески председник Си Ђинпинг затражити да разговора с Трампом о решавању трговинског рата. Трамп је одбацио могућност споразума с Кином док се не реши трговински дефицит који САД имају с другом по величини светском економијом.

(ДW) Фото: Мицхаел М. Сантиаго/АФП/Геттy Имагес

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Поп

08.04.2025 18:08

Само цепај. Кинези највеци плагијатори.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Богоје

08.04.2025 18:41

Отици це долар у неку ствар, ко и 2008-е ,...нема ста, осназице овим мјерама америцку економију ко у пјесмама

ОДГОВОРИТЕ
Name

Арса

08.04.2025 20:11

Трговци смањите марже, произвођачи смањите профите, цене код крајњег корисника остају исте, нема пада продаје и пада производње, на дуже стазе сви добијају. Једноставно решење ако се изузме ПОХЛЕПА и произвођача и дистрибутера и трговаца. У том случају бојкот. Куповати брашно, млеко, кромпир, лук, со, маст/зејтин. Нико неће умрети од глади за два-три месеца, али ће Кока-кола, Пепси, Милка, Фереро и остали преваранти, прекупци и накупци пропасти, а народ ће схватити да може да живи здравије и једноставније !

ОДГОВОРИТЕ
Name

X

08.04.2025 21:06

Браво....свака на мјесту

Name

Старк

08.04.2025 22:28

Ово су само лосе вијести за ове сто имају виртуелне паре,које никад не би могли додирнути у стварности....

ОДГОВОРИТЕ